Sušené moringové listy a prášok

Moringa je zázračný strom často používaný v biokozmetike a fytoterapii, vďaka svojim výnimočným účinkom pre krásu a zdravie. Ide o tropický strom tvrdého dreva pôvodom z Indie. Rastie vo viacerých afrických krajinách, Ázii a v Latinskej Amerike a dokáže prežiť aj veľké suchá. Najznámejšou odrodou je moringa olejodárná, ale známe sú aj odrody ako moringa stenopetala z Etiópie, či moringa peregrina pochádzajúca z oblasti Červeného mora. Moringa olejodárna, ktorá sa pestuje v Afrike, dokáže zmierniť mnohé z ťažkostí, ktorým musia čeliť miestni obyvatelia: podvýživainfekčné choroby spôsobené znečistenou vodou, chudoba. Vedecké výskumy dokazujú blahodarné účinky moringy, vďaka čomu je stále viac populárnejšia aj v Európe.

Všetky časti moringy sa dajú využiť. Sladké a korenisté zelené plody sa varia ako zelenina. Koreň sa používa pri boji proti malárii. Listy sa jedia varené alebo vyprážané, zo sušených sa vyrába prášok, ktorý sa môže pridať do akéhokoľvek pokrmu ako doplnok stravy. Semená sa môžu jesť grilované ako arašidy. Prášok zo semien sa používa ako biologicky odbúrateľný flokulant na čistenie nezdravej vody namiesto síranu hlinitého.
Olej je číry, sladký, bez zápachu a vysoko odolný voči oxidácii. Je jedlý, používa sa v kozmetike, najmä v parfémovom priemysle ako fixátor vône. Používa sa ako postrek na listy rastlín, kvôli rýchlejšiemu a bohatšiemu rastu.

Moringové listy

Listy moringy sú bohaté na aminokyseliny a esenciálne mastné kyseliny. Po ich vysušení a spracovaní na prášok sa stávajú významným doplnkom stravy, ktorý je veľmi podobný spiruline. Prášok z listov moringy sa líši od spiruliny vyšším obsahom vápnika a vitamínu C, čím pomáha bojovať proti podvýžive.
Vďaka svojim výživovým hodnotám je moringa významná aj pre tehotné ženy a deti. Pokrýva denné výživové potreby tehotných alebo dojčiacich žien a pomáha im v boji proti anémii podaním malého množstva (25g).
25g morigny zodpovedá denným potrebám do výšky 21% proteínov, 84% vápnika, 94% železa, 143% vitamínu C, 69% vitamínu A a 26% magnézia. Moringa je bohatá na minerály ako zinok, fosfor, vápnik a horčík. Pomáha bojovať proti podvýžive a podporuje rast dieťaťa. Jedna polievková lyžica moringy konzumovaná 3x denne pokrýva potreby dieťaťa (od 6 mesiacov do 3 rokov) vo výške 42% bielkovín, 310% vitamínu A, 125% vápnika, 41% draslíka a 71% železa.
Takmer všetky časti stromu majú nutričný, terapeutický alebo kozmetický význam.

Sušené moringové listy

Terapeutické a kozmetické vlastnosti moringy:

Terapeutické vlastnosti listov, koreňov, kôry a konárov sú známe v ajurvédskej medicíne. V Európe moringa nie je až tak veľmi známa, no v poslednej dobe jej účinky vzbudzujú pozornosť odborníkov na prírodnú kozmetiku.

Terapeutický význam:

  • Čaj z koreňov alebo náplasť z kaše z koreňov bojuje proti malárii, astme, bolesti kĺbov a zápalom.
  • Varená kôra bojuje proti močovým kameňom.
  • Varené listy zlepšujú trávenie.
  • Surové plody povzbudzujú chuť do jedla.
  • Voda z lúhovaných konárov bojuje proti slepote.

Kozmetický význam: Prášok z listov a olej zo semien moringy

  • účinky na pokožku: vyživuje, zvláčňuje a revitalizuje zrelú pokožku, vďaka vitamínu E a antioxidantom, upokojuje citlivú a svrbivú pokožku, vďaka vitamínu A a nenasýteným mastným kyselinám.
  • účinky na vlasy: vďaka vitamínu A pomáha suchým vlasom so sklonom ku krepovateniu, vitamín B zabraňuje plešatosti a vitamín E zlepšuje krvný obeh pokožky hlavy.

Blahodarné účinky moringy a spôsob jej konzumácie:

Všetky časti rastliny sa dajú konzumovať, ale najviac využívané sú listy. Moringa sa predáva vo forme prášku, kapsúl, bylinného čaju alebo sa predávajú celé sušené listy. Podľa tradičnej medicíny a presvedčenia ajurvedy, dokáže moringa vyliečiť viac ako 300 chorôb.

Konzumácia moringy vo svete:

  • V Indii sa moringa pestuje pre svoje plody, ktoré sa konzumujú čerstvé alebo konzervované.
  • V Kambodži sa varí polievka z mladých listov, ku ktorým sa niekedy pridávajú aj plody stromu.
  • V západnej Afrike sa konzumujú listy ako akákoľvek iná zelenina.

Moringa Oleifera

Moringa a fytoterapia:

Moringový prášok sa odporúča v bylinnej medicíne pri boji proti únave, pomáha znižovať krvný tlak, posilňuje imunitný systém a zlepšuje trávenie. Moringa je bohatá na vitamíny, minerály a aminokyseliny. Obsahuje vitamíny A,C,E, vápnik, draslík a proteíny. Má tiež veľa antioxidantov (flavonoidy, polyfenoly a kyselinu askorbovú), ktoré sa nachádzajú v listoch, kvetoch a semenách stromu. Vedecká štúdia ukázala, že extrakty moringových listov majú vyššie antioxidačné vlastnosti ako kvety a semená. To znamená, že listy moringy majú väčšiu silu bojovať proti škodlivinám v ľudskom tele ako ostatné časti stromu.

  • Listy proti zápalom: zápaly môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Moringa zmierňuje zápal tým, že potláča zápalové enzýmy a proteíny v tele.
  • Prášok z listov moringy je účinný pri znižovaní hladín lipidov a glukózy, ako aj pri regulácii oxidačného stresu u pacientov s cukrovkou. Jednoducho povedané, táto rastlina pomáha znížiť
    hladinu cukru v krvi a cholesterolu a zároveň zlepšuje ochranu pred poškodením buniek v ľudskom tele.
  • Moringa chráni kardiovaskulárny systém. Moringový prášok má zdravotné výhody pre srdce, pomáha hlavne pri kontrole krvných lipidov, ako aj v boji proti tvorbe krvných zrazenín. Je tiež
    výborným doplnkom na zníženie hladiny cholesterolu.
  • Pomoc pre zdravý mozog – zdravie mozgu a udržiavanie kognitívnych funkcií sú veľmi dôležité. Táto rastlina je testovaná na liečbu Alzheimerovej choroby. Vitamíny E a C bojujú proti oxidácii, ktorá vedie k degenerácii neurónov.
  • Strážca zdravia pečene – vysoká koncentrácia polyfenolov v listoch a kvetoch moringy je vynikajúcim doplnkom k ochrane pečene proti každodenným prírodným útokom (oxydácia, toxicita, poškodenia atď.).
  • Antiseptické a antibakteriálne vlastnosti: moringa má antibakteriálne a antifungálne vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám. Táto rastlina je obzvlášť účinná proti kožným infekciám spôsobeným rôznymi druhmi húb a niektorými baktériami, ktoré spôsobujú infekcie močových ciest a tráviace problémy.
  • Listy, korene a semená stromu urýchľujú hojenie rán vďaka koagulačným vlastnostiam rastliny. To znamená, že krvácanie z každodenných malých rán či škrabancov sa zastaví rýchlejšie, ak
    pravidelne konzumujete túto rastlinu.

Stručne povedané, moringa je extrémne všestranná a má mnoho liečivých vlastností. Je skvelým doplnkom každodennej stravy.

Moringový prášok si môžete objednať tu.

2 názorov na “Moringa : zázračný strom pre svoju vysokú nutričnú hodnotu!

  1. Spätné upozornenie: 5mg cialis or 20?
  2. Spätné upozornenie: best seo services in hyderabad

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.