Baobabový prášok: výživný pozdrav z Afriky !

Baobab je pôvodom z tropickej Afriky, strom čeľade Bombacaceae, nazývaný “magický strom”, “strom lekárnik”, alebo tiež “strom života”. Môže dorásť až do výšky 20 metrov s priemerom kmeňa až 38 metrov. Je impozantný svojimi gigantickými rozmermi, ale taktiež blahodarnými účinkami na ľudský organizmus.
Všetky časti baobabu je možné využiť pre ich terapeutické a nutričné účinky: korene, listy, kmeň, kôra, dužina, semená. Dužina je nazývaná aj “opičí chlieb”, má kyslastú chuť podobnú citrónu alebo sušeným hrozienkam. Zmiešaná s vodou alebo zahusteným mliekom sa môže konzumovať ako osviežujúci a energetický nápoj.

Nutričné zloženie baobabu:

Bohatý zdroj vitamínu C – plod baobabu je jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C na svete. Jeho dužina obsahuje až 7x viac vitamínu C ako jeden pomaranč. 100g čerstvej dužiny baobabu obsahuje 300mg vitamínu C, pričom pomaranč ho obsahuje 40mg na 100g.

Bohatý zdroj vápnika – 100g mladých sušených alebo tepelne spracovaných listov baobabu zabezpečia potrebnú dennú dávku vápnika, obsahujú ho až 2x viac ako mlieko.

Vysoký obsah vlákniny – 100g dužiny baobabu obsahuje približne 44g železa, čo je 9x viac než sušené slivky.

Zdroj proteínov – 100g dužiny má 2,3g proteínov. Semená baobabu však obsahujú až 48% proteínov.

Zo sušených listov baobabu sa vyrába prášok, ktorý môžeme použiť na výrobu energetického alebo vitamínového nápoja, jeho pridaním do vody, čaju, kávy, horúcej čokolády. Môžeme ho tiež pridať do polievok, omáčok, hlavných jedál, dezertov či jogurtu. Vhodný je aj pri výrobe smoothie, napríklad na prípravu tohto exotického smoothie: 5g baobabového prášku zmiešame s 10g kokosového prášku, 1/2 ananásu, 1 banánom, pridáme 100ml vody a rozmixujeme.

Odporúčaná denná dávka baobabového prášku pre dospelého je 5 až 10g. Neodporúča sa konzumovať viac ako 20g denne pre jeho laxatívne účinky.

Blahodarné účinky baobabového prášku:

Strom baobabu s plodmi

  • pomáha udržiavať hladinu niektorých nutričných hodnôt v tele – baobab obsahuje vlákninu, vitamíny C, A, B1, B2, vápnik, draslík a mangán,
  • je zdrojom energie – odporúča sa ho konzumovať v období rekonvalescencie a zvýšenej športovej aktivity pre jeho rýchle regeneračné schopnosti,
  • významný zdroj antioxidantov – hlavne vďaka množstvu vitamínu C, ktorý obsahuje. Baobab má silu zabrániť škodlivým reakciám v tele, chráni bunky pred starnutím a zabraňuje vzniku chorôb,
  • bojuje proti zápche – je bohatý na vlákninu, z ktorej je 50% rozpustnej a 50% nerozpustnej. Baobab sa aktívne podieľa na funkcii tráviaceho traktu, pomáha pri zápche, ale aj hnačkách. Už 100g baobabu zabezpečuje potrebnú dennú dávku živín,
  • znižuje “zlý” cholesterol – a to tak, že čiastočne zabraňuje vstrebávaniu cholesterolu z potravy,
  • priaznivo pôsobí na kosti – vďaka tomu, že baobab je bohatý na vápnik i železo, má priaznivý vplyv na pevnosť a tuhosť kostí a zubnej skloviny. Tiež vhodne pôsobí na zrážanlivosť krvi, svalovú kontrakciu a správne fungovanie nervového systému,
  • bojuje proti hladu – semená baobabu sú bohaté na linolovú kyselinu (omega 6) a mastné olejové kyseliny, ktoré pomáhajú udržiavať hladinu dobrého cholesterolu v krvi a podporujú pocit sýtosti,
  • prírodné liečivo – baobab má silné liečivé vlastnosti vďaka vitamínu C, ktorý urýchľuje hojenie, pomáha absorbovať železo obsiahnuté v rastlinách a vitamín B2, ktorý má priaznivé účinky na opravu tkanív.

Okrem jeho bohatého využitia v kuchyni je vhodný aj na kozmetické účely. Má čistiaci účinok vďaka svojim antimikrobiálnym aktívnym zložkám. Jeho bohatý obsah vitamínu C zaručuje výnimočné vlastnosti proti starnutiu, obnovuje a regeneruje pokožku. Svojimi protizápalovými látkami pomáha upokojiť a uvoľniť pokožku.

Tip na regeneračnú masku: 3 kl pomletých ovsených vločiek zmiešame s 1 kl baobabového prášku. Pridáme vlažnú vodu a zamiešame, aby sa vytvorila hladká pasta. Necháme odležať približne 10 minút, kým začne pasta trochu schnúť. Dôkladne ju opláchneme čistou vodou a následne aplikujeme na pokožku. Masku je možné uskladniť maximálne 48h v chladničke.

Ďalším produktom, ktorý môžeme získať z baobabu je olej.

Baobabový prášok si môžete objednať tu

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nezávisle overené
303 hodnotení
%d blogerom sa páči toto: