Články

Baobabový olej : kráľovsky poslúži vašej kráse

Baobab strom sa radí k najcharakteristickejším v celej Afrike, pretože vyzerá akoby rástol hore nohami. Má mohutný, hrubý kmeň, v ktorom si ukladá vodu a tak je schopný prežiť aj dlhé roky sucha. Je skutočne výnimočný, bohatý na živiny a vlákninu, ktoré dokážu poskytnúť skvelé služby najmä starším osobám, podvyživeným alebo zotavujúcim sa. Jeho ďalšou nepopierateľnou výhodou je, že ide takmer o nevyčerpateľný zdroj v Afrike.

Baobabový olej má žltú farbu a sladkú vôňu po orieškoch. Získava sa mechanickým lisovaním semien plodov za studena. Ako jeden z mála olejov sa do iných kozmetických výrobkov pridáva v surovom stave. Je oceňovaný hlavne pre svoje liečivé vlastnosti.

 • Má silnú antioxidačnú silu a obsahuje veľa tokoferolov (vitamín E a nenasýtené mastné kyseliny).
 • Chráni vlasové vlákno a vlasovú pokožku, vlasom dodáva lesk a pružnosť.
 • Ošetruje suché a rozštiepené vlasy, je vhodný na kučeravé a krepové vlasy.
 • Má uzdravovacie a obnovovacie účinky, preto sa odporúča pri popáleninách, akné, popraskanej pokožke. Revitalizuje, upokojuje a zmierňuje podráždenú pokožku a obnovuje vitálne funkcie buniek.
 • Odporúča sa aj tehotným ženám, pretože zlepšuje elasticitu pokožky a zabraňuje vzniku jaziev a strií.
 • Zmierňuje kožné ochorenia ako ekzém, psoriáza alebo malé rany.
 • Chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi (slnko, chlad, vietor, znečistenie), upokojuje ju a chráni pred vysychaním.
 • Odporúča sa aj na starostlivosť o zrelú pokožku.
 • Posilňuje lámavé nechty.
 • Je vhodný aj pri masážach, upokojuje unavené oblasti tela.
 • Má antalgické vlastnosti, zmierňuje bolesť zubov, kŕče a bolesti svalov.

Zopár receptov na krásu na báze baobabového oleja:

Olej krásy “dotyk hodvábu”: zmiešajte 50 ml baobabového oleja s 50 ml ružového oleja, 20 kvapiek gerániového oleja a 20 kvapiek esenciálneho oleja z ružového dreva, 10 kvapiek esenciálneho mrkvového oleja a 10 kvapiek vitamínu E.

Balzam na suché pery: ultra výživný balzam, ktorý ochráni vaše pery pred nepriaznivými vplyvmi prostredia, chladom a zabráni popraskaniu. Vo vodnom kúpeli roztopte 1 g včelieho vosku s 3 ml bambuckého masla, 2 ml baobabového oleja a 1 kvapka vitamínu E. Miešajte, až kým nevznikne homogénna zmes. Preložte ju do prázdnej tyčinky od balzamu alebo malej nádobky. Nechajte vychladnúť niekoľko hodín.

Maska na rozštiepené končeky vlasov: pripravte si balzam zmiešaním 20 ml baobabového oleja, 30 ml kokosového masla, 20 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja a 5 kvapiek vitamínu E. Naneste na končeky vlasov, nechajte pôsobiť minimálne 30 minút a následne vlasy umyte šampónom.

Relaxačný kúpeľový olej (pre 6 až 8 antistresových kúpeľov utišujúcich pokožku): zmiešajte 50 ml baobabového oleja s 50 ml ricínového oleja, 40 kvapiek esenciálneho pomarančového oleja a 30 kvapiek esenciálneho levanduľového oleja.

Baobabový prášok môže konzumovať naozaj takmer každý. Neexistuje žiadna skutočná kontraindikácia a alergie na baobab sú veľmi zriedkavé. Neobsahuje laktózu ani lepok, je teda vhodný aj pre celiatikov. Jediným vedľajším účinkom môže byť príliš vysoký príjem vlákniny, čo môže spôsobiť problémy so žalúdkom. Tie sa ale ľahko odstránia znížením dávok.

2 thoughts on “Baobabový olej : kráľovsky poslúži vašej kráse

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.