Články & recepty

Nimbový olej : Všestranný vyživujúci olej

                Neem je rýchlo rastúci strom, ktorý môže vyrásť do výšky 20 metrov a žiť až 200 rokov. Pôvodom je z Indie, patrí do čeľade Meliaceae, ale zasadený bol už dávno predtým vo viacerých subtropických krajinách, počnúc krajinami subsaharskej Afriky. V Afrike je často krát pestovaný na dvoroch domov alebo na kraji ciest, aby zabezpečoval tieň počas horúcich dní. Strom neemu vie zniesť vysoké teploty i suchá a dokáže vyrásť vo všetkých typoch pôdy.
Neem až donedávna nebol veľmi známy. Na západe sa preslávil svojimi legendárnymi účinkami a potenciálom až natoľko, že Spojené národy ho označili za strom 21. storočia.
Všetko z tohto stromu sa dá zužitkovať, kôra, drevo, vetvičky, semená, kvety, plody a listy. Všetky jeho časti sa používajú už po stáročia v ajurvédskej medicíne na liečbu rôznych zdravotných problémov.
                Listy sa používajú na liečbu kiahní a bradavíc aplikovaním priamo na pokožku vo forme pasty alebo kúpeľom vo vode s listami. Môže sa z nich urobiť čaj, ktorý pomáha na zvýšenie imunity. Používa sa tiež na zníženie horúčky spôsobenej maláriou. V ajurvede sa zase používajú na liečbu neuromuskulárnych bolestí.
Vetvičky neemu sa v Indii a v Afrike používajú ako zubné kefky na posilnenie zubov a zlepšenie účinkov zubných pást. Niektoré zubné pasty obsahujú tiež extrakty z neemu.

                Semená, ktoré zostanú po extrakcii oleja sa používajú ako prírodné hnojivo, v pôde tiež znižujú straty dusíka a pomáhajú bojovať proti škodcom.

                Nimbový olej za získava zo semien stromu. Má insekticídne a liečebné vlastnosti, vďaka ktorým je už po tisícročia používaný pri boji proti škodcom, ale aj v kozmetike či liekoch. Vyznačuje sa vynikajúcou odpudivosťou proti hmyzu (larvám švábov, termitom, kobylkám, húseniciam…). Nimbový olej má veľmi silný špecifický zápach, preto ho mnoho ľudí radšej
používa riedený v iných rastlinných olejoch.

Bohaté vlastnosti neemu:

                V ajurvédskej medicíne je neem považovaný za hlavnú rastlinu liekopisov. Zoznam jeho vlastností je bohatý, je protizápalový, antidiabetický, detoxikačný, imunostimulačný, antivírusový, antimalarický atď. Má taktiež protizápalové vlastnosti, vďaka čomu sa často používa pri liečbe reumy a artritídy.
Je preukázané, že niektoré zložky neemu majú schopnosť identifikovať vírusy a zabrániť im prepuknúť do infekcií. Dokonca sa predpokladá, že listy by mohli byť výborným imunomodulačným faktorom a dokázali by znížiť rast nádorov.

Neem v medicínskej starostlivosti:

– Pomáha pri liečbe diabetu, AIDS, rakoviny, srdcových ochorení, herpesov, alergií, vredov, hepatitídy a mnohých ďalších chorôb.
– Listy neemu majú protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, pomáhajú bojovať proti kožným infekciám ako sú akné, psoriáza, svrab, ekzém, hubové infekcie a iné.
– Upokojuje suchú pokožku, svrbenie, začervenanie a podráždenie pokožky.
– Jeho antimikrobiálne vlastnosti pomáhajú uzdravovať rany a zároveň predchádzajú infekciám.
– Zmierňujú kožné problémy vďaka svojim detoxikačným vlastnostiam.
– Používa sa tiež na boj proti všiam.

Neem v starostlivosti o krásu:

Posilňuje vlasy a podporuje ich rast,
– Listy sú vynikajúcim pomocníkom pri starostlivosti o pokožku,
– Obsahuje vysokú úroveň antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť pokožku pred vplyvmi životného prostredia a pred starnutím,
– Olej obsahuje mastnú kyselinu a vitamín E, ktorý je ľahko absorbovaný pokožkou, pomáha omladiť bunky a obnoviť pružnosť pokožky,
– Pri použití oleja ako masky odstraňuje nečistoty pleti a napína póry,
– Je vynikajúci pri liečbe plesňových infekcií kože.

Účinky nimbového oleja na vlasy:

                Používa sa ako maska, upokojuje svrbivú pokožku hlavy, bojuje proti lupinám a všiam.
Použitie: aplikujte ho ako masku na vlasy, nechajte pôsobiť niekoľko minút a opláchnite.

Účinky nimbového oleja na pokožku:

                Vďaka jeho antibakteriálnym vlastnostiam pomáha bojovať proti kožným infekciám, akné, mykózam, ekzémom, psoriáze. Zmierňuje podráždenie a zjemňuje pokožku. Môže sa používať samostatne, alebo v kombinácii s inými prírodnými produktmi, ako napríklad s hlinou proti akné a podobne. Aplikovaním tenkej vrstvy na telo poslúži ako výborný repelent proti hmyzu.

Recepty na krásu a zdravie:

Recept na masku proti akné z nimbového oleja: niekoľko kvapiek nimbového oleja vlejte do zelenej hliny a aplikujte priamo na miesta postihnuté akné.
Vlasová maska proti všiam: do 90ml kokosového oleja pridajte 10ml nimbového oleja a 5 ml esenciálneho lavandinového oleja. Aplikujte na vlasy a nechajte pôsobiť 30 minút až 1 hodinu. Prečešte špeciálnym hrebeňom proti všiam a následne vlasy umyte šampónom. Tento postup opakujte každé 3 dni počas dvoch týždňov.

Repelent proti komárom: do 90ml kukui oleja vlejte 10ml nimbového oleja a 10ml esenciálneho oleja z citrónovej trávy, citrónového eucalyptusu a ružového oleja.

Riziká, opatrenia a vedľajšie účinky nimbového oleja:

Nimbový olej by sa nemal nikdy zahrievať na teplotu vyššiu ako 60°C, pretože tým stráca svoje účinky. Jeho použitie je výlučne externé.

Skladujte ho v suchu, chránený pred svetlom a teplom.

Tuhne pri teplote nižšej ako 25°C, čo však nemení je vlastnosti.

4 thoughts on “Nimbový olej : Všestranný vyživujúci olej

  1. Spätné upozornenie: canadian pharmacies online
  2. Spätné upozornenie: blackhatlinks.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.